bilenokur.com logo
Biliyor musunuz ? Yazı yazarak ve/veya referans olarak sitemizden ömür boyu kazanç elde edebilirsiniz.
Detaylı bilgi için tıklayın

WordPress için Görüntüleri Optimize Etme

WordPress için Görüntüleri Optimize Etme


WordPress için Görüntüleri Optimize Etme

Resimler olmadan, çoğu web sitesi büyük bir metin duvarı gibi görünür. Ziyaretçilerin ilgisini çekmek için, yüksek kaliteli görüntüler olmazsa olmaz. İçeriğinizi parçalayacak ve daha okunabilir hale getirecekler. Görsel aramalardan ekstra trafik söz konusu değil. Ancak tüm bu faydalara sahip olmak için, ilk önce görüntülerin düzgün bir şekilde optimize edilmesi gerekiyor.

Çoğu WordPress site sahibi, web için optimize edilmemiş görüntüleri yükleme ve kullanma işlemlerini sonlandırır; bu da, yarardan çok daha fazla zarar verebilir.

Aşağıda, resimlerinizi optimize etmenin neden zorunlu olduğunu ve WordPress için görüntüleri optimize etmenin beş yolunu öğreneceksiniz.

İçindekiler

 • WordPress için Görüntülerinizi Optimize Etmeniz Gereken Neden
 • WordPress için Resimleri Optimize Etmek için 5 Yöntem
  • 1. Doğru Dosya Biçimini Seç
  • 2. Resimlerinizi Sıkıştır
  • 3. Optimal Ekran için Görüntüleri Yeniden Boyutlandır
  • 4. Görüntüler düzgünce kırpılmış olduğundan emin olun
  • 5. Görüntü SEO geliştirin
 • Kapanışta

WordPress için Görüntülerinizi Optimize Etmeniz Gereken Neden

Görüntülerinizi optimize edememek, inanılmaz derecede yavaş yükleme hızlarına ve bant genişliği sorunlarına yol açacaktır. Görüntüler önemli miktarda alan kaplayabilir ve çoğu gereksizdir.

Resimleri optimize etmenin başlıca nedenlerinden bazıları şunlardır:

Siteniz Daha Hızlı Yüklenecek

Yavaş yükleme sitesi, kötü bir kullanıcı deneyimi yaratır. Bu, daha yüksek hemen çıkma oranlarına ve sitenizde harcanan sürenin daha az olmasına yol açar. Kullanıcılarınızın etrafta gezinmesini ve resimlerinizin yüklenmesini beklemesini bekleyemezsiniz.

Siteniz Daha Az Sunucu Alanına Sahip Olacak

Genellikle, mevcut web barındırıcınızın depolama sınırlarını vurmayacaksınız.

Ancak, daha az sunucu alanı alan bir siteye sahip olmak onu daha fazla çevikleştirecektir.

Web sitenizin bloğunu azaltabilir ve daha yalın ve daha yüksek performanslı bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Ayrıca, depolama alanına göre ödeme yapıyorsanız sunucu maliyetlerini azaltabilirsiniz.

Arama Motoru Sıralamanız Geliştirilecek

Google ve diğer arama motorları, yavaş yükleme web sitelerinden nefret etmekten nefret eder.

Resimlerinizi optimize ederek performansınız iyileşir ve sıralamanız da artar.

Optimize edilmiş görsellerle Google, resimlerinizi çok daha hızlı bir şekilde tarar ve sıralar; bu da trafikte iyi bir artış olabilir.

Resimlerinizi optimize etmek zor veya zaman alıcı olmak zorunda değildir ve normal gönderim iş akışınızın bir parçası olabilir. Resimlerinizi optimize edememek sitenizin başarısına zarar verebilir.

Aşağıda, WordPress için görüntülerinizi kaliteyi koruyacak ve performansı feda etmeyecek şekilde nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.

WordPress için Resimleri Optimize Etmek için 5 Yöntem

Görüntü optimizasyonu ile hedefiniz, görüntü kalitesinden ödün vermeden dosya boyutunu azaltmaktır. Optimize etmenin mükemmel bir yolu yok, ancak bunun yerine grev yapmanız gereken bir denge.

Resimlerinizi optimize etmek için yapabileceğiniz birçok yaklaşım vardır. Görüntü dosya boyutunuzun olabildiğince düşük olmasını sağlamak için birkaç yöntemi birleştirebilirsiniz.

Web sitenizi barındırmanın daha iyi bir yolunu mu arıyorsunuz?

Web sitenizi 7/24 özel destekle en hızlı web barındırma platformuna aktarın.

Görsellerinizi web'e kolayca optimize etmek için kullanabileceğiniz beş farklı yöntemi öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Doğru Dosya Biçimini Seç

Optimizasyona başlamadan önce doğru dosya biçimini seçtiğinizden emin olun. Seçtiğiniz dosya formatı toplam boyutunu ve görüntünün optimize edilmesini etkileyecektir.

En yaygın iki görüntü tipi JPEG ve PNG'dir .

JPEG'ler, fotoğraflar ve genel görüntüler için yaygın olarak kullanılırlar;

 • 
Daha küçük bir dosya boyutu var
 • Sağlam görüntü kalitesi sağlayın
 • Çok fazla kalite kaybı olmadan yeniden boyutlandırılabilir veya sıkıştırılabilir

PNG'ler vektörler, logolar, ekran görüntüleri ve daha küçük resimler için kullanılır. Daha büyük bir dosya boyutuna sahip olduğundan, bunları daha az kullanmak isteyeceksiniz.

PNG ve JPEG'in yanı sıra düzinelerce başka görüntü türü bulacaksınız. Ancak, web için resim oluştururken önerilmezler.

Ama bir istisna var. Muhtemelen son yıllarda GIF'lerin patlamasını fark ettiniz. Bu küçük animasyonlu videolar mevcut içeriğinizi geliştirmek için kullanılabilir. Küçük bir video eklemeyi planlıyorsanız, G4 formatında ve MP4'te olmadığından emin olun.

2. Resimlerinizi Sıkıştır

Bir görüntüyü sıkıştırırken sıkıştırma kalitesi ile görüntünün boyutu arasındaki dengeyi bulmanız gerekir.

Minimum sıkıştırma ile, daha büyük bir dosya boyutuyla, ancak daha yüksek kaliteli bir görüntü ile sonuçlanacaksınız. Yüksek bir sıkıştırma seviyesiyle, görüntü boyutu çok küçük olur, ancak görüntü kalitesi düşer.

Amacınız, dosya boyutu ve kullandığınız sıkıştırma seviyesi arasında mutlu bir ortam bulmak olmalıdır.

Bir fotoğraf sitesi gibi yüksek kaliteli görüntülere dayanan bir web sitesi yayınlarsanız, bu ikisi arasındaki dengeyi bulmak için daha fazla zaman alır. Ancak, ileriye taşınan her görüntü için optimizasyon ayarlarını kullanabileceksiniz.

Aşağıda, masaüstü tabanlı araçları, web tabanlı araçları ve hatta kaliteden ödün vermeden görüntülerinizi sıkıştırmak için kullanabileceğiniz birkaç WordPress eklentisini inceliyoruz.

DIY Görüntü Optimizasyonu Araçları

Masaüstü tabanlı araçlar, optimizasyon ayarlarınız üzerinde daha fazla kontrol olanağı sunar. Photoshop gibi bir fotoğraf düzenleyicide çalışıyorsanız, bu yaklaşımı tercih edebilirsiniz.

En popüler masaüstü tabanlı araçlardan bazıları şunlardır:

 • Adobe Photoshop - Photoshop, görüntüleri web için optimize eden kendi yerleşik bir görüntü sıkıştırma aracına sahiptir.
 • Gimp - Dik bir öğrenme eğrisine sahip olan ve aynı zamanda dahili optimizasyona sahip olan photoshop'a ücretsiz bir alternatif.
 • Yakın İlgi Alanı Fotoğrafı - Bu, yerleşik görüntü sıkıştırma özelliklerine sahip Photoshop uygulamasına göre daha ucuz bir alternatiftir.
 • Paint.NET - Windows kullanıcıları için Photoshop'a sağlam bir alternatif olan ve görüntü sıkıştırmasını içeren bir fotoğraf editörü.

Yukarıdaki araçların bir öğrenme eğrisi vardır, ancak ihtiyaçlarınız için en iyi şekilde çalışan görüntü optimizasyon ayarlarını bulmanızı sağlar.

Otomatik Görüntü İyileştirme Araçları

Daha basit bir yaklaşımı tercih ederseniz, fotoğraflarınızı otomatik olarak optimize eden çevrimiçi bir araç kullanabilirsiniz.

Fotoğraf düzenleme yazılımının ins ve out'larını öğrenmek için zaman harcamak istemiyorsanız, bu araçlar harikadır.

En yaygın web tabanlı araçlardan bazıları JPEGmimi ve TinyPNG'dir .

Yapmanız gereken tek şey fotoğraflarınızı yüklemektir, araç çalışır ve optimize edilmiş fotoğraflarınızı indirirsiniz.

Bilgisayarınızda bir yazılımı çalıştırmak isterseniz, o zaman daha çok benzeyen birkaç seçenek mevcuttur ImageOptim , OptiPNG ve Trimage .

WordPress Sıkıştırma Eklentileri

Çoğu WordPress gibi, karşılaştığınız her problem için bir eklenti var.

wordpress görüntü sıkıştırma eklentileri

Aşağıdaki eklentiler, yüklediğiniz sırada resimlerinizi optimize eder ve hatta medya kütüphanenizde bulunan görüntüleri bile optimize eder:

 • Imagify Image Optimizer - Bu eklenti birden fazla sıkıştırma, görüntü yeniden boyutlandırma, görüntü geri yükleme ve çok daha fazlasını sunar.
 • ShortPixel Image Optimizer - Bu ücretsiz eklenti, ayda 100 görüntü sıkıştırmanıza ve birden çok farklı görüntü formatına sahip olmanıza olanak tanır. Ayrıca, yerleşik bir geri yükleme özelliği ve toplu optimizasyona sahiptir.
 • WP Smush - Bu eklenti, görüntüleri mevcut medya kitaplığınızı optimize etmenin yanı sıra sitenize yüklerken görüntüleri optimize eder. Kaliteyi etkilemeden görüntülerin boyutunu azaltacaktır.
 • Optimus Image Optimizer - Bu hafif eklenti, görüntülerinizi kayıpsız sıkıştırmayla optimize eder, dolayısıyla genel kalitede hiçbir kayıp olmaz, sadece dosya boyutunda bir azalma olur.

3. Optimal Ekran için Görüntüleri Yeniden Boyutlandır

Resimlerinizi optimize etmeye başlamadan önce, bunları düzgün bir şekilde boyutlandırmak yardımcı olabilir. Sitenize, özellikle de yeniden boyutlandırılacağı zaman, kitlesel bir resim yüklemenin hiçbir anlamı yoktur.

wordpress görüntülerini yeniden boyutlandırma

Yüklemeden önce resim boyutlarınızı doğru bir şekilde alın. Bu şekilde başlangıçtan daha küçük bir görüntü ile uğraşacaksınız.

Örneğin, 300 × 300 piksel boyutunda bir resme ihtiyacınız olduğunu varsayalım, bunun yerine 3000 × 3000 piksel resim yüklersiniz ve WordPress temanızın görüntüyü düzgün bir şekilde göstermesi için küçültürsünüz.

Bu sadece bant genişliğinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda fotoğraf yükünüzü çok yavaşça yapar.

En iyi yaklaşım, temanızın gerektirdiği görüntü boyutlarına dikkat çekmek ve resimlerinizi buna göre boyutlandırmaktır. Ardından, bir optimizasyon aracıyla çalıştırın ve resminizi yükleyin.

4. Görüntüler düzgünce kırpılmış olduğundan emin olun

WordPress, görüntülerinizi panodan kırpmanıza olanak tanıyan yerleşik bir görüntü düzenleyiciye sahiptir.

kırpma wordpress görüntüleri

Bu yararlı olabilse de, görüntülerinizi optimize etmeden ve yüklemeden önce kırpmanızı öneririz.

Bir görüntünün sitenize daha iyi uyacak şekilde kırpılması gerektiğini fark ederseniz, görüntüyü sitenizden silin, kırpın ve yeniden yükleyin.

Gösterge tablosunda çok fazla düzenleme yaparak, aynı dosyanın birden çok sürümünü kaydedebilirsiniz. Bu, sunucu yükünüzü ve sitenizin genel boyutunu artırır.

5. Görüntü SEO geliştirin

Sitelerinizin ve resimlerinizin arama motorlarında sıralamasına yardımcı olmak için resimlerinizi optimize edebildiğinizi biliyor muydunuz?

Resimlerinizi optimize etmek sitenizi hızlandıracak ve sıralama şansınızı artıracaktır. Ancak, resim SEO'nuzu geliştirmek için atabileceğiniz birkaç ek adım daha vardır.

Görsellerinizi geliştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Resim Başlık Metninizi Optimize Edin

Bir okuyucu resminizin üzerine geldiğinde görüntü başlığı metni görünecektir. SEO için çok önemli değil, ancak bu küçük hile kullanıcı deneyiminizi geliştirebilir.

Resim başlığı metninizi değiştirmek için bir resim yerleştirdiğiniz yazı düzenleyicinize gidin.

Resmin üzerine gelin ve ' Düzenle ' seçeneğini içeren kalem simgesini tıklayın .

WordPress'te görüntüyü düzenleme

Gelişmiş Seçenekler ' ekranında, resim başlığınızı girebileceğiniz veya değiştirebileceğiniz bir yere sahip olacaksınız.

WordPress'de resim başlığı özelliği

ALT Etiketi Ayarla

Resminizin alt metni Google’ın sayfanızın ne hakkında olduğuna dair bir gösterge verecektir.

Sayfanızda birden fazla resminiz varsa, ilk resim hedef anahtar kelimenizi içermelidir. İzleyen her görüntü, o görüntü ile ilgili olsa da, bu ifadenin bir varyasyonunu kullanmalıdır.

Görselinizi değiştirmek için alt metni görsel düzenleyicinize gidin ve eklediğiniz bir resmin üzerine gelin. Bir kez daha, ' Düzenle ' seçeneğini getirecek kalem simgesini tıklayın .

WordPress'de Alt Etiketi Ayarlama

Bu ekranda ' Alternatif Metin ' etiketli bir kutu bulun ve odak anahtar kelimenizi veya ilgili anahtar kelimenizi bu kutuya girin.

Uygun Resim Filename Kullan

Resim dosya adınız, Google görsel aramada yer almasına yardımcı olabilir, bu da ek trafik kaynağı olabilir.

google görsel arama trafiği

Anlamsız bir dosya adı yerine, onu hedef anahtar kelimenizi içeren bir şeye değiştirin veya görüntünün neyle ilgili olduğunu yansıtır.

Resmi, görüntü için uygun bir adın ne olacağını göz önünde bulundurarak, WordPress harcama süresine yüklemeden önce.

Son olarak, dosya adınızda birden çok kelime kullanıyorsanız, Google'ın bunları boşluk olarak okuyacağı gibi, kelimeleriniz arasında kısa çizgi kullandığınızdan emin olun. Aksi takdirde, kelimeler birlikte çalışacak ve dosya adınız okunamayacak.

Kapanışta

Resimlerinizi optimize etmek için yukarıdaki adımları uygulamak Google'ın sitenizi sevmesini kolaylaştırır.

Daha hızlı yüklenecek, ziyaretçileriniz size teşekkür edecek ve böylece arama motoru sıralamalarınız da olacaktır.

Sıkıştırma ile uğraşırken, görüntü kalitesi ve görüntü dosya boyutunun mükemmel dengesini bulana kadar ayarlarla ve farklı araçlarla oynamak önemlidir. Grev yapmak zor bir denge, ancak yükleme hızınıza ve tarama deneyiminize değer.

Görüntülerinizi optimize etmek, web sitenizin yükleme hızlarını ve performansını iyileştirdi mi? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Yorumlar

Bu yazıya henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!
Lütfen tüm alanları doldurun!

Yorumunuzu Bırakın !