bilenokur.com logo
Biliyor musunuz ? Yazı yazarak ve/veya referans olarak sitemizden ömür boyu kazanç elde edebilirsiniz.
Detaylı bilgi için tıklayın

Cami ve Cemaat İlişkisi

Cami ve Cemaat İlişkisi


Camiler tüm İslam alemi için bir huzur kaynağıdır. Namaz kılmanın yanı sıra eğitim ve öğretiminde bir arada bulunduğu mekânlardır. Burada ibadet eden Müslümanlar gerçek manada huzura ererler.

Cemaat

Kelime anlamı renk, dil, cinsiyet farkı gözetmeden aynı amaç için bir arada bulunan topluluklara denir.

İslamiyet’e göre cemaat

Camilerde Müslümanlar namaza davet edildiği yani ezan okunduğu zaman toplu bir şekilde saf tutarak namaz kılarlar. Namaz tek başına kılındığı gibi cemaatle de kılınabilir. Cemaati yönlendiren bir imam ve namazı hatırlatan birde müezzin bulunur. İslam’a göre cemaatle kılınan namaz tek başına kılınan namazdan 27 derece daha sevaptır.

Cami adabı

Camileri anlatmışken adaptan bahsetmemek olmaz. Toplu taşıma araçlarında nasıl davranmamız gerekiyorsa Camilerde de o davranışı sergilememiz gerekir. Gürültü yapmamak, cami halılarını kirletmemek, kişilerin ibadetlerini engelleyecek sözlü veya fiili davranışlardan uzak durmak vs.

Gezilecek camiler

Geçmişten günümüze kadar gelmiş hala varlığını koruyan camiler vardır. Bunlar: Süleymaniye cami, Sultanahmet cami, şişli cami, fatih cami, Edirne kapıdaki mihrimahsultan cami, Üsküdar’daki mihrimah sultan cami, pertevniyal valide sultan cami, Bursa’daki Emir sultan cami, bursa ulu cami, bursa Şemsi paşa(kuşkonmaz) cami. Bu camilerin tarihsel bilgilerini internetten bulabilirsiniz. Burada bir kısmını belirttik. İsterseniz detaylı araştırma yapabilirsiniz.

Camilerdeki ses sistemi

Cemaat imam ve müezzini kolay duyabilmesi için iç ve dış mikrofonlar vardır. Dış mikrofonlar genelde Cuma namazı dışında açılmaz. Bu dış mikrofonlar caminin avlu kısmında bulunur. Cuma namazlarında cemaatin kalabalık olması hasebiyle açılmaktadır. Ancak bazı tarihi camilerde tüm namaz vakitlerinde açılmaktadır. Küçük camilerde genelde mikrofon bulunmaz.

Yorumlar

Bu yazıya henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!
Lütfen tüm alanları doldurun!

Yorumunuzu Bırakın !